GERÇEK GÜNDEM – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, STK’larla bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Allah’tan korkmuyorlar. Allah’tan korksalar memleket bu hale mi gelirdi. Bunlar Trump’tan korkuyorlar, Macron’dan korkuyorlar, Merkel’den korkuyorlar”

En büyük dert, 17 yıldır bu memleketi yönetip memleketi kuru soğana muhtaç edenlerdir. En büyük dert budur zaten

Barış bildirisine imza atan akademisyenleri açlığa mahkum ettiniz. Neden hukukun üstünlüğü ve katılımcı demokrasi? Bir ülkede en önemli şey can ve mal güvenliğidir. Can ve mal güvenliğinin olmadığı ülkede hiçbir yatırımcı yatırım yapmaz. Can ve mal güvenliği, hukukun üstünlüğüne emanet edilir.

Üreten ülke güçlü ülkedir. Almanya, Fransa, Japonya niye güçlü? Ürettiği için.

Üçüncü ayak, güçlü bir sosyal devlet. Bir ülkede barışın temeli sosyal devlette yatar.

Devlet zayıftan, emekten yanaysa ve böyle politikalar üretiyorsa o devlet sosyal devlettir.

Stratejik gelişimde dördüncü temel ayak sürekli gelişimdir. Bunlar olmadığı takdirde Türkiye hiçbir zaman düzlüğe çıkmaz.

Bunları defalarca söyledim. Sizden ricam gidin, her yerde anlatın.

Bu söylediklerimde eksiklik olabilir ama yanlış tek harf bile yok. Hepsi doğru.

Bizim üstünde durduğumuz temel nokta şu, eğer bu ülkede birlikte yaşayacaksak, bu stratejiik dönüşümü sağlamak zorundayız.

Diyorlar ki, “Avrupa Birliği’ne üye olmak için şartlarımız var.” Bunları bir türlü yerine getirmiyoruz. Onlar dayattıktan sonra yerine getiriyoruz.

5 tane parti var. Biri hariç hiçbiri itiraz etmez. AB standartları neyse hayata geçiririz.

Zor bir süreçten geçiyoruz. Daha fatura ödemedik, ödeyeceğiz. Binlerce çocuğumuz işsiz kalacak. Önce likidite krizi vardı, şimdi reel sektör krizindeyiz.

Boşanmalar artıyor, ahlak bozulmaları artıyor. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bir babanın okula giden çocuğuna harçlık verememesi ne demek?

“Türkiye’de yargı bağımsızdır” diyorlar. Sen onu benim külahıma anlat.

Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun, oyunuzu öyle kullanın.

Ben de sizler gibiyim. Sizler nasıl yetiştinizse ben de öyle yetiştim. 7 çocuklu bir aileden geliyorum. 7 kardeşten üniversiteyi bitiren sadece benim. Diğer kardeşlerimin ne yaptığını çoğunuz bilmezsiniz. Kimisi işçi, emekli oldu, kimisi memur, emekli oldu, kızkardeşlerim evlendi. Annem okuma yazma bilmezdi, büyük ablam da okuma yazma bilmez. Ama ben sizden birisiyim, halktan birisiyim. Sizler gibi yaşıyorum. Benim saraylarda yaşama gibi bir alışkanlığım yoktur.

Bir ailenin yoksullukta çektiği acıyı ben gayet iyi bilirim. İşsizliğin ne olduğunu, iyi bilirim.

31’i geliyor. Ayın 31’i. Mart geliyor. Mart’ta güzel bir ders verin, Allah aşkına. İşsizlik var dedik, yoksulluk var dedik. Türkiye, cennet gibi bir ülke de dedik.Cennet gibi bir ülkede hep beraber huzur içinde yaşayabiliriz dedik. Kavgaya gerek yok, gerginliğe gerek yok. Hizmetse hizmet yarışına evet, ama niye kavga? Kavgadan uzak duracağız”

İnşallah yerel seçimler olacak. Yerel seçimlerde yeni bir tarih yazacağız. Yeni bir başlangıç yapacağız”

GERÇEK GÜNDEM