ACAR HABER AJANSI

Başkent’te E imza dönemi başladı

105 views
08 Ekim 2019 - 23:31
Başkent’te E imza dönemi başladı

AHA.TEKNOLOJİK YENİLİKLERİ YAKINDAN TAKİP EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUNDAN SONRA TÜM YAZIŞMALARI ELEKTRONİK İMZA (E- İMZA) İLE Yapacak BÜYÜKŞEHİR PERSONELİ ELEKTRONİK İMZA KULLANIMI EĞİTİMİ ALDI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANI ULAŞ ALTUN: “7 EKİM’DEN İTİBAREN GEÇECEĞİMİZ ELEKTRONİK İMZA UYGULAMASI KURUMUN ŞEFFAFLIĞINI SAĞLAYACAK” E-İMZA; KAĞIT VE TONER TASARRUFU İLE BİRLİKTE ZAMAN KAYBININ DA ÖNÜNE GEÇECEK” 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bundan sonra tüm yazışmalarda ıslak imza yerine elektronik imza kullanılacak.

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından daire başkanları, müdürler ve personele “e-imza” eğitimi verildi.

TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP EDEN BELEDİYE

Geçmiş dönemde Büyükşehir Belediyesi’nde kurum içi ve kurum dışı yazışmalar internet üzerinden Elektronik Belgeleme Sistemine göre yapılırken, yeni dönemde “ıslak imza” yerine “e-imza” kullanımına geçilecek.

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında internet üzerinden yapılacak resmi yazışmalarda e-imza sistemin uygulamasına ilişkin detaylı bilgilerin anlatıldığı eğitimde, e-imzanın ıslak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuran bir elektronik belge işaretleme yöntemi olduğu belirtildi.

ŞEFFAFLIK, SÜRAT, TASARRUF VE VERİM SAĞLAYACAK

Büyükşehir Belediyesi, Elektronik Belgeleme Sistemiyle sağladığı bilgi güvenliğini, e-imzayı da ekleyerek daha da güçlendirecek.

Yeni uygulama sayesinde kağıt tasarrufu, hız ve iş verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bilgi İşlem Daire Başkanı Ulaş Altun, şu bilgileri verdi:

“E-imza güvenlik kadar gizliliği, kimlik doğrulamayı, veri bütünlüğünü ve inkar edilmezliği sağlayacak. 7 Ekim’den itibaren geçeceğimiz uygulama aynı zamanda bir kurumun şeffaflığına, hesap verilebilirliğine, anlık ve geriye dönük veri oluşturmasına da katkıda bulunacak. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın işaret ettiği gibi Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’yı ‘Dijital Dönüşümün de Başkenti Yapma’ vizyonumuza kararlılıkla devam edeceğiz.”

PERSONEL ELEKRONİK İMZAYLA TANIŞTI

          Eğitim programına katılarak elektronik imza ile tanışan Merve Balta, “Islak imza yerine, elektronik imzanın hem evrak akışını hızlandıracağına hem de önemli ölçüde tasarruf sağlayacağına inanıyorum” derken, Serkan Güzel de, “E-imzaya geçiş fiziksel olarak kağıt israfını ortadan kaldıracak” sözleriyle eğitimin yararlı olduğunu vurguladı

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.