ACAR HABER AJANSI

5. MARMARİS ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ ÖN JÜRİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

5. MARMARİS ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ ÖN JÜRİ SONUÇLARI AÇIKLANDI
75 views
07 Eylül 2019 - 1:27

AHA.Festivale dünyadan binlerce film başvurdu, Festivalin 5. yıl teması “Göç ve Mülteci”

Bu yıl itibariyle Marmaris Belediyesi’nin bünyesine aldığı Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin beşincisi 15 – 20 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ‘Göç ve Mülteci’ olarak belirlenen 5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ön jüri sonuçları açıklandı. 111 ülkeden binlerce başvurunun olduğu festivalde jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda 51 ülkeden toplam 216 filmin gösterilmesine karar verildi.
5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ön jüri sonuçları yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı. Marmaris Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıya Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, Festival Direktörü Şeref Öztürk ve festival komitesi üyeleri katıldı.
Komite adına basın açıklamasını okuyan Halim Yazıcı, Marmaris Belediyesi Meclisi’nin aldığı kararla festivalin belediye bünyesine geçtiğini belirterek “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de ana desteği ve MarmariSANart topluluğunun işbirliği ile bağımsız olan kimliğini kararlılıkla sürdürecektir. Festival komitesinin aldığı karar gereği, festivalin bu yılki teması olan “Göç ve Mülteci” konusunu içeren özel film gösterimleri ve konu ile ilgili panel ve imza günleri düzenlenmesi ile festivalin içeriği daha da zenginleşerek, güncel sorunları da gündeme taşıyacaktır” dedi.

Festivalin ulusal ön jüri üyelerinin Sevin Okyay, Prof. Bülent Özkam, Görüntü Yönetmeni Serdar Gürcan; uluslararası jüri üyelerinin ise Senarist Yazar Zehra Çelenk, Akademisyen Kurtuluş Özgen, sinemacı Bora Davutoğlu, Yönetmen Ferda Gürcan ve Ceylan Özgün Özçelik’ten oluştuğunu söyleyen Halim Yazıcı, “Jüri üyeleri, başvuruların tamamlanmasıyla birlikte çalışmaya başlayarak, harcadıkları yoğun mesai sonunda binlerce film arasında seçkilerini özenle yaptı. Festivale 111 ülkeden; Türkiye’den 443, dünyadan 3 bin 238 film ile rekor sayıda başvuru yapıldı. Yapılan değerlendirmede 51 ülkeden filmin gösterimine karar verildi. Türkiye’den 96, diğer ülkelerden 100, Hollanda Özel Gösterim Seçkisi 8, Balkans Beyond Borders Film Festivali Seçkisi 6, Altın Koza Film Festivali Seçkisi 6 olmak üzere toplam 216 film sinemaseverlerle buluşacak” ifadesini kullandı.

Festival Direktörü Şeref Öztürk ise katılımın dört yıl öncesine göre çok fazla olduğunu belirterek “Temaya, teknik özelliklere, yönetmenliğine göre karar verildi. Tema göç ve mülteci ancak doğa, şehir hatta aşk gibi konularda da filmler var. Bu sene yapılacak kapanış töreninde çeşitli ödüller verilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren de yarışma düzenlemeyi planlıyoruz” dedi. Öztürk, filmlerin Marmaris Kültür Sanatevi, Armutalan Kültür Merkezi, Netsel Marina AVM ve akşamları halk plajında gösterileceğini ayrıca Türkiye’nin birçok kenti ve dünyanın pek çok ülkesinde eş zamanlı olarak etkinlikler yapılacağını da sözlerine ekledi.
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay adına toplantıya katılan Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk de festivalin Marmaris tarafından kültür ve sanat dünyasına sunulan çok önemli bir katkı olduğunu söyledi. Öztürk, “Kısa Film Festivali gerek yurtiçi gerekse yurt dışından büyük ilgi gören, sinema dünyasının yanı sıra Marmarisimizin tanıtımına büyük katkı sunan bir etkinlik. Denizi, doğası ve tarihiyle ‘dünyanın incisi’ olan Marmaris’in ismini taşımasından büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Yönetmenlerimizi, sanatçılarımızı, yazarlarımızı Marmaris’te ağırlamaktan büyük keyif duyacağız” dedi.

Detaylar www.marmarisfilmfest.com’da

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.